Nazilli
+17°C
Yağmur
ANA SAYFA
S.S.S
ŞİKAYET FORMU
BİZE ULAŞIN

Haberler

ÜYELERİMİZE ÖNEMLE DUYURULUR

  • 07.02.2019
  • nazillitb

SAYIN ÜYEMİZ;

2019 yılı Şubat ayı itibariyle yeni tescil programı olan Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS) uygulanmaya başlandı. Borsa üyelerimizin tescil işlemlerinde mağduriyet yaşamamaları için müstahsillerden doğan stopaj vergisinin Maliye’den tahsil edilerek, dekont beyanı ile, fatura tescilinde ise üyenin stoku olması durumunda tescil işlemlerinin yapılacağının bilmeniz gerekmektedir.


DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ
2006 yılından beri kullanılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Net Borsa Tescil Modülü Programının, 2019 yılı Şubat ayı ile birlikte sonlandırıldığını, TOBB dijital dönüşüm projesi çerçevesinde, tüm 113 borsanın teknolojik alt yapısını, günümüz teknolojisine uygun hale gelebilmesini amaçlayan projenin, yeni sistemi olan Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS)’a geçildiğini siz değerli üyelerimizle paylaşmak istiyoruz.


Yeni tescil yazılımı çerçevesinde, özellikle teminatsız ve stoksuz çıkış yapılmayacağı gibi alt yapının Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Hayvan Bilgi Sistemi, Mernis, Mersis/Esbis, SGK, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumlarla uyumlu çalışmakta. Özellikle teminatlı çalışmayı zorunlu kılan sistemde; fatura tescilinde, stok girilmediği takdirde sistem üzerinden tescil yapılamamaktadır. Bundan dolayı değerli üyelerimizin stoklarını bildirmeleri, müstahsillerden doğan stopaj vergisinin, Maliye tarafından tahsil edilerek, dekont beyanını Borsamıza ibraz etmeleri gerekmektedir. Stopaj vergisini yatırmayan üyelerimizin mevcutta bulunan açık senetleri önemini yitirdiğinden dolayı stopaj vergisini kapsayacak miktardaki banka teminatı ile tescillerini yaptırabileceklerdir. Üyelerimizin bu konuda hassas davranmalarını rica eder, bol kazançlı ve bereketli günler dileriz.

ÜYELERİMİZE ÖNEMLE DUYURULUR